Kategoriler
Renga Balık

Renga Balık

Kıbrıs’ta geleneksel olarak tüketilen Renga Balık, Bafra Gıda güvencesiyle tüketiciyle buluşuyor. Yağmurlu havaların başlamasıyla birlikte yeni sezon ringa balıkları Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a Kıbrıs’ın her köşesine ulaştırıyoruz. 

Renga balığı (Clupea harengus), Atlas Okyanusunun kuzey kesimlerinde sürüler halinde dolaşan ince, uzun, kemikli, gümüş renkli bir balık türüdür. Tuzlanmış, tütsülenmiş ve salamura olarak tüketilir. Kıbrıs’ta, tütsülenmiş ringa balığı mezelerin ve haşlanmış börülcenin yanında sıkça kendine yer bulur.

Afiyet olsun

Kategoriler
Baf Sakızı

Baf Sakızı

Baf Sakızı Kıbrıs Kültürünü ağızdan ağza ileriye taşıyan yöresel bir ürünümüzdür. Çam reçinesinden elde edilir ve adını Kıbrıs’ın Baf (Paphos) isimli yerleşim yerinden alır. Tekrar tekrar çiğnenebilir ve çiğnenmediği zaman hemen sertleşir. beşlik 10’luk ve 100’lük paketler halinde hazırladığımız Baf sakızlarında hoş bir çam aroması sizi geçmişe Kıbrıs’ın eski sokaklarına götürecek.

Kategoriler
Kıbrıs Harnup Unu

Kıbrıs Harnup Unu

Bafra Harnup Unu, doğal harnupların öğütülmesiyle elde edilir. Çok bilinmemekle beraber harnup ununun birçok kullanım alanı bulunur. Şeker, kakao ya da çikolata kullanılan tüm tariflerde harnup (keçiboynuzu) unu bu malzemelerin yerine kullanılablilir. Böylece tamamen doğal ve birçok faydalı özelliği bulunan bir beslenme tercih edilmiş olur. Pankekler, kekler, bisküviler, kurabiyeler ve benzeri tariflerde Bafra Harnup Unu’nu kullanabilirsiniz. Bunun yanında suyla karıştırarak içecek olarak ve yoğur üzerine ilave edilerek tatlandırıcı olarak ta tüketmek mümkündür. Keçiboynuzu tozu besin değerleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçeriğinde bolca protein, fosfor, magnezyum, çinko gibi mineraller ile A, B, D ve E vitaminlerini barındırır. Harnup tozunun bilinen bazı faydaları şöyledir:
 • Bronşit, astım ve alerji rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur
 • Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkısı çoktur
 • Hazımsızlık, mide ağrıları gibi problemlerin çözümünde etkilidir
 • Harnup unu kötü kolesterolün düşürülmesine yardım ederek, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer
 • İçerdiği A, B, D, E vitaminleri ve mineraller sayesinde soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır ve var olan hastalığın iyileşmesine yardımcı olur. Güçlü bir balgam sökücüdür
 • İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik sağlığını destekler
 • Bağırsak ve karaciğer problemlerinin önüne geçer ve ishali engeller
 • Çok etkili bir enerji kaynağıdır, bu nedenle aşırı tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Vücuttan ağır metallerin atılmasına yardımcı olur
 • Yağ, kafein içeren ürünlere alternatif olarak kullanıldığı için bu ürünlerin ortaya çıkardığı olumsuzları önlemiş olur.
 • Diş ve diş etlerini güçlendirir

Kabukları soyulmuş ve kızartılmış susamların ezilmesi ile üretilen Bafra Tahin, 300, 600 gram ve 5 kiloluk ambalajlarda beğeninize sunuyoruz.

Kıbrıs coğrafyasında başına buyruk yetişen harnup (keçiboynuzu) ağaçlarından toplanan meyveler buhar tekniği ile harup pekmezine dönüşür.

Kategoriler
Kıbrıs Köy Tarhanası

Kıbrıs Köy Tarhanası

Bafra Köy Tarhanası geleneksel lezzetlerimizden bir diğeri. Bafra Tarhanalık Buğday ile yapabileceğiniz, taze ve kurutulmuş olarak tüketilebilen eşsiz bir Kıbrıs lezzeti. Bafra Köy tarhanası 500 gram ve 1 kiloluk ambalajlarda sofralarınıza ulaşıyor.

Kategoriler
Bademli Sucuk

Bademli Üzüm Sucuğu

Bafra Bademli Üzüm Sucuğu, badem ile Kıbrıs üzümlerin leziz buluşması. Hem bademin hem üzümün besin değerlerini taşıyan Bafra Bademli Üzüm sucuğu, çok güçlü bir enerji kaynağıdır.

Kategoriler
Pastelli

Pastelli

Pastelli
Fıstık ve susamın buluştuğu yer saat kulesi değil, Kıbrıs’ın pastellisi. Bazıları krokan der, bizde pastelli.

Geleneksel Kıbrıs lezzetlerinden pastelli, enerji deposudur. Bu leziz atıştırmalığı, 70 ve 300 gramlık paketlerde sunuyoruz.

Kategoriler
Molehiya

Molehiya

Molehiya, Kıbrıs mutfağının en özel yemeklerinden birisidir. Molehiya bitkisinin taze veya kurutulmuş yapraklarından, tavuk veya kırmızı et ile yapılır. Yazın ayıklanıp gölgede kurutulan molehiya yaprakları, kışın vazgeçilmez yemeğine dönüşür. 

Molehiya, en mızmız ürünlerimizden biridir. Ekiminden hasadına, hasattan ayıklamaya, ayıklamadan kurutma ve paketlemeye kadar bütün süreçlerde hassas ve titiz bir çalışma gerektirir. 

Muluhiya, Ortadoğu, Afrika ve Kıbrıs’ta yani Doğu Akdeniz’de bilinen ve çok tüketilen bir üründür. Sıradan bir lezzet değildir bu nedenle öyle alelade sevilmez molehiya, çok sevilir Kıbrıs’ta

Tavuk veya kuzu eti ile pişirilebilen Bafra Molehiyanın tarifine aşağıdan ulaşabilirsiniz

Molehiya Kıbrıs’ın en özel yemeklerinden birisidir. Molehiya bitkisinin taze veya kurutulmuş yapraklarından yapılır.