Kategoriler
Tahin Pekmez

Tahin

Bafra Tahin

Kabukları soyulmuş ve kızartılmış susamların ezilmesi ile üretilen Bafra Tahin, 300, 600 gram ve 5 kiloluk ambalajlarda beğeninize sunuyoruz. Bafra Tahin’i, pekmezle karıştırarak, tahinli börek, falafel, humus yapımında, kabak tatlısının üzerine sos olarak ve daha birçok meze, kek ve kurabiye yapımında kullanabilirsiniz. Tahinin bilinen bazı faydaları şöyledir;
  • Çok zengin bakır, kalsiyum, manganez, çinko, demir, selenyum, amino asit metiyonin, omega 3, omega 5 kaynağıdır. Şeker ve doymuş yağ oranı düşüktür
  • Doymamış yağ içeren tahinin sağlık ve kalp sağlığı açısından faydaları bulunmaktadır. Kardiovaskuler hastalıklar riskini düşüren tahin, omega 3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir. Tahin ayrıca içerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde, iltihaplara bağlı olarak gelişen kardiovaskuler hastalıkları önlemektedir.
  • Zengin mineral içeriği sayesinde tahin bağışıklık sistemine faydalıdır.
  • Aynı şekile tahinin zengin mineral içeriği kemik sağlığını korumaya ve kemiklerin güçlenmesine yardımcıdır.
  • Tahin içerdiği demir sayesinde anemiye karşı koruma sağlar
  • Tahinin yapısında bulunan magnezyumun, solunum yolları hastalıklarını önlemede yardımcı olduğu bilinmektedir. Tahin, içeriğindeki magnezyum minerali, yüksek tansiyonu düşürür ve kalp krizine yol açan faktörlerle mücadelede yardımcı olur. Felç oluşumu riskini düşüren tahin, trigeminal kan damarı spazmını önlemeye de yardımcıdır. Trigeminal kan damarı spazmının ise, migren ataklarını tetikleyici bir özelliği vardır.
  • Tahin, içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde beyin sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir ve hafızayı güçlendirerek Alzheimer gelişimini yavaşlatır.
  • Tahin, %20 oranında saf protein içermektedir. Bundan dolayı tahin, kasların güçlü kalmasını sağlamaktadır.Kasları güçlendirmek ve korumak için özellikle ağır antrenman ve egzersiz sonrası tahin tüketilebilir.
  • Vücuttaki ağır metallerin ve toksik maddelerin atılmasını sağlayarak iyi bir detoks aracı olarak kullanılır.
  • B vitaminin hemen her çeşidini içeren tahin, saç köklerinin beslenmesini, saçların daha sağlıklı ve parlak olmasını ve cildin beslenmesini ve yenilenmesini sağlar.

Kıbrıs coğrafyasında başına buyruk yetişen harnup (keçiboynuzu) ağaçlarından toplanan meyveler buhar tekniği ile harup pekmezine dönüşür.

Harnup tozu,  içeriğinde protein, fosfor, magnezyum, çinko gibi mineraller ile A, B, D ve E vitaminlerini barındırır, harnupların öğütülmesiyle elde edilir