How It’s Made

Zeytin adası Kıbrıs’ta en kaliteli ve leziz zeytinyağlarını üretebilmek için dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Biz bunların hepsini tek tek dikkate alıyoruz. Ürünlerimizin güzelliğine katkı yapacak en küçük bir ayrıntıyı dahi göz ardı etmiyoruz. Buyrun Kıbrıs’ın Güzelyurt, Karpaz, Mesarya, Magosa, Girne, Lefkoşa, iskele, Lefke ve diğer bölgelerindeki her bir ağacın zeytinlerinden en halis zeytinyağını üretmek için püf noktalarımızı paylaşalım:
  • Öncelikle Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü topraklara ihtiyacımız var. Akdeniz kültürü deyince de tabi ki Kıbrıs geliyor aklımıza.
  • İkinci aşama olarak bol bol güneşli günler gerekiyor. Zeytinin olgunlaşması için olmazsa olmaz olan güneş  ihtiyacı Kıbrıs’ta fazlasıyla var. Zeytin ağaçları dinlenmek için hafif bir kış mevsimine de ihtiyaç duyar.
  • Olgunlaşmaya başlayan zeytinler elle toplanır. Yere düşürülmez, zedelenmez. Extra halis bir zeytinyağı elde etmek için zeytinler mutlaka elle toplanmalıdır.
  • Zeytinlerin tam zamanında toplanması gerekir. Besin değerinin en yüksek olduğu evrede toplanan zeytinler en yüksek verimi sağlayacaktır.
  • Zeytinlerin mutlaka soğuk sıkım tekniği ile yağının çıkarılması gerekir. Bu şekilde yağın içerdiği bütün değerler korunmuş olur.
  • Zeytinyağının uzun ömürlü olması ve oksidasyon ortaya çıkmaması için mutlaka süzülmesi gerekir.
  • Zeytinyağını en iyi koruma yöntemi koyu renkli cam şişe kullanmaktır. Bu sayede ışıktan etkilenmeyen yağ besin değerinden kayıp yaşamaz.

Özenle topladığımız Kıbrıs zeytinlerinden modern yöntemlerle ve geleneksel taş baskı yöntemiyle çıkardığımız zeytinyağlarımız sofralarınıza lezzet ve sağlık katacak, kalbinizin en iyi dostu olacak

Kıbrıs’ın en eski lezzetlerinden garayağ, Bafra kalitesiyle sofralarınıza ve gelecek nesillere ulaşıyor.